Aktuális
2014
febr
06

Letették az ELI alapkövét

 

Az ELI lézer kutatóközpont megvalósítása (ELI-ALPS) nagyprojekt 1 fázis (GOP-1.1.1-12/B-2012-0001) nevű projekt ünnepélyes alapkőletételét tartották ma Szegeden. Az eseményen Orbán Viktor miniszterelnök; Pálinkás József, az MTA elnöke; Németh Lászlóné miniszterasszony;  Botka László, Szeged polgármestere; Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora; B. Nagy László kormánymegbízott; Wolfgang Sandner, az ELI-DC igazgatója és Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója együtt helyezték el az ELI-ALPS alapkövét.

A lézeres kutatóközpont első megvalósítási fázisa 36,9 milliárd forint támogatási összeggel bír, melynek 85%-át az Európai Unió Strukturális Alapja biztosítja.



Ünnepélyes keretek között tartották ma délelőtt az ELI lézeres kutatóközpont alapkőletételét Szegeden. Az eseményen  Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója tájékoztatta a megjelent hazai és nemzetközi kutatókat, munkatársakat és újságírókat a projekt állásáról és várható hatásairól. Ezt követően Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke tartotta meg köszöntőbeszédét.

A közös alapkőletétel után Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora méltatta a beruházást, valamint az ELI-ALPS köré tervezett tudományos parkot, kiemelve ezek hazai és nemzetközi szempontból várható pozitív hatásait.

Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: „ A jövőbeni lézeres kutatóközpontban folyó alapkutatások elsősorban a molekuláris biológia, az anyagtudományok, az optika és a fizika egyéb területeire fókuszálnak majd. A kutatások során szerzett tapasztalatok közvetett eredményeket hozhatnak többek között az elektronika, a telekommunikáció, a gyógyszeripar vagy a mezőgazdaság vonatkozásában.

Az ELI lézeres kutatóközpont a tervek szerint 2015 közepére épül fel. Eddigre már elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is és indulhat a kutatói munka. A nemzetközi kutató és tudós csoport munkáját segíti, hogy a lézertechnológia fejlesztése tovább folytatódik egészen 2018-ig, ezzel is megteremtve a lehetőséget a nemzetközi jelentőségű kutatási eredmények megalapozására.

Az ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Purse Source) projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása, amelyben mind a lézerimpulzusok, mind pedig a segítségükkel előállított további fényforrások a nemzetközi kutatók rendelkezésére állnak. A szegedi intézet a világ legnagyobb csúcsintenzitású impulzusait előállító intézmények közül kitűnik az egy másodperc alatt előállított legtöbb, és egyúttal időben legrövidebb impulzusaival. A berendezés várhatóan nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai-, orvosi- és anyagtudományok terén is kiemelkedő kutatási eredmények elérését teszi elérhetővé.


Hozzászólások

Még nem érkezett hozzászólás.

facebook
background background background background background background